МЛАДЕЖИТЕ ОТ АФРИКА И ЕВРОПА СПОДЕЛЯТ ЧЕТИРИ ПРИТЕСНЕНИЯ

Share

НовиниАфрика , Европа , Новини

Участието във вземането на решения, качественото образование, достъпът до интернет и климатичната криза са сред основните грижи на децата и младежите в Африка и Европа, показа проучване сред стотици хиляди от тях и чиито резултати са постигнати този петък 22.

Проучването, спонсорирано от Европейския съюз, Африканския съюз и Детския фонд на ООН (Unicef), събра мнения от 450 000 младежи между 14 и 35 години на двата континента, въпреки че повечето от тях бяха африканци, според отговорните организации посочено.

Почти половината от всички анкетирани млади хора се чувстват изключени от политическите процеси на вземане на решения, които засягат техния живот, а по-голямата част от анкетираните, 91 процента, биха искали да имат повече глас в тези решения, от които 48 процента се чувстват напълно изоставени .

Основната пречка, която те цитират (59 процента), е липсата на достъп до политиците, въпреки че някои, 17 процента, посочват липсата на подкрепа за управляващите.

Въпреки че не са въвлечени в традиционната политика, голяма част от младите африканци и европейци търсят алтернативни пътища и 65% от анкетираните казват, че са активни в младежка мрежа или организация в своята общност.

Голямо мнозинство, 88 процента, заявиха, че се чувстват отговорни за справяне с изменението на климата, а 71 процента наистина искат да играят роля в зеления преход.

Най-голямата промяна, свързана с изменението на климата, която младите хора са наблюдавали в своята среда, е, за 48 процента, по-ниското производство или наличност на храна.

Информираността е най-важното действие за борба с изменението на климата и намаляване на щетите за околната среда за 43 процента от младите хора, заедно с рециклирането на отпадъци, според 15 процента, и намаляване на потреблението на природни ресурси, според други 15 процента.

Липсата на капитал и ресурси за реализиране на екологични идеи бе посочена от 47% от младите хора като най-голямото предизвикателство в подкрепа на прехода към зелена икономика.

Младите хора смятат (43 процента), че неадекватното финансиране на образованието и неговото лошо качество (17 процента) са основните пречки за преоткриването на по-добро бъдеще за тях.

Бариерите, пред които са изправени пред достъпа до интернет, главно в Африка, са посочени от 75 процента от младите хора, а основните им ограничения са високата цена на данните, според 38 процента, невъзможността да се купуват устройства за 29 процента. липса на електричество, според 40 процента.

Сред препоръките 38 процента от анкетираните призовават за създаване на по-достойни работни места в селското стопанство, следвани от творческите индустрии (20 процента) и производството (16 процента).

Проучванията са проведени между юли и септември 2020 г. чрез  U-Report,  глобална дигитална платформа за младежко участие, разработена от Unicef.

Респондентите не са напълно представителна извадка от младежи в Африка и Европа, тъй като не идват от пълен набор от демографски групи, страни на произход или географски местоположения. Средно 68 процента са момчета и млади мъже, а 32 процента са момичета и жени.

Анкетата е част от кампанията #YourVoiceYourFuture (Вашият глас, вашето бъдеще) на Европейския съюз и Африканския съюз, за ​​да изследва нови начини за взаимодействие с младите хора, да подхранва политиката, да създава интерес около проблемите на младежта и да донесе младежи и вземащи решения заедно на двата континента.

„Когато децата и младежите говорят, светът трябва да слуша“, каза Шарлот Петри Горницка, заместник-директор на Unicef. „Независимо дали техните страни са богати или бедни, във война или в мир, техните искания са еднакви: по-добър глас в решенията, които ги засягат, по-здрава планета и по-добри възможности.“

Резултатите от кампанията ще бъдат представени на срещата на върха на младежта Африка-Европа през 2021 г. и в крайна сметка ще бъдат внесени в следващата среща на върха на държавните и правителствените ръководители на Африканския съюз и Европейския съюз.

Източник: http://www.ipsnoticias.net/2021/01/jovenes-africa-europa-comparten-cuatro-preocupaciones/